Смертельна гра «Синій кит»: серйозна проблема

Чи небезпечна гра «Синій кит», як багато хто думає?

На початку лютого українське суспільство сколихнули новини про так званих смертельних іграх «Синій кит» у соцмережах. Нібито, підлітки настільки піддаються впливу невідомих кураторів небезпечної гри, що здійснюють самогубства.

«Скотч» спробував розібратися, наскільки серйозна проблема і чи варто батькам боятися за своїх дітей.

Звідки виплив «Синій кит»

Про «Синього кита» російські ЗМІ писали ще в минулому роцітоді «Нова газета» провела скандальне розслідування про групи смерті. Багато вельми упереджено поставилися до матеріалу, в якому емоційно і необ’єктивно викладалася історія створення смертельних сторінок в соцмережах і робилися однозначні висновки про взаємозв’язок «Синього кита» і збільшення кількості самогубств підлітків.

Як би там не було, тема спливла на поверхню, був затриманий один з організаторів групи «Синій кит» «Вконтакті» Філіп Лис, порушено кримінальну справу.

На якийсь час тема затихла.
Тим не менш, вже без своїх засновників, групи смерті як і раніше, продовжували існування і росли, немов гриби після дощу. Активно про «Синього кита» заговорили знову в лютому 2017 року після кількох спроб самогубства підлітків.

За інформацією російського видання «Медуза», Слідчий комітет і МВС звернули увагу на «групи смерті». 17 лютого в Північній Осетії затримали чотирьох координаторів «груп смерті».

У лютому слідчий комітет по Московській області порушив кримінальну справу за статтею «Доведення до самогубства» за фактом спроби суїциду двох дівчатпідлітків. За версією слідства, «невстановлені особи через акаунти в соцмережах чинили на дівчаток психологічний тиск, давали небезпечні для здоров’я завдання».

«Синій кит» в Україні


Звідки взялася гра «Синій кит»
В Україні про «Синього кита» заговорили практично в той же часЗМІ повідомляли про кілька інцидентів з підлітками. Так, 13 лютого «Новий час» з посиланням на кіберполіцію України повідомляло про два смертельні випадки у Донецькій та ІваноФранківській областях.

Далі по наростаючій новині про смертельні групи почали з’являтися практично кожен день: 15 лютого в Херсоні поліція запобігла самогубства двох 17річних дівчат. Схожий інцидент з двома підлітками відбувся 19 лютого в Києві, підлітки залишилися живі.

У місті Дубно на Рівненщині поліція виявила цілу групу підлітків, які грали у «смертельні ігри». Останній випадок, зафіксований правоохоронцями, стався в Луцькудитину встигли врятувати.

За словами глави кіберполіції Сергія Демедюка в інтерв’ю «НВ», коли поліцейські закривають якусь групу, підлітки шукають іншу та реєструються, щоб продовжити «гру». Якщо шукати в пошуку соцмережі по хештегу #синій, то результати можуть шокувати: буквально кожну хвилину реєструються нові учасники.

Тільки 12 лютого виявили 13 тисяч українських підлітків у цих спільнотах.

Батьки, стривожені новинами, почали звертатися в поліцію і в тих випадках, коли «Синій кит» не погрожував їх дітям. Три подібних випадки зареєстрували у Львівській області. В останніх випадках діти обіцяли батькам вчинити самогубства, але смертельні групи тут замішані не були.

Як грають у «Синього кита»


Підлітки вирізають «синього кита» на руці
Згадайте, в дитинстві, ви також могли грати в схожу вірусну гру, але набагато простішенаприклад, приходило «лист щастя», яке треба було поширити протягом певного часу, інакше вас чекало «таємниче прокляття» тощо. Природно, ніхто і не думав подібні папірці сприймати всерйоз, а тим більше вірити в написане.

У грі «Синій кит», здається, все трохи серйозніше. Щоб взяти участь в грі, необхідно залишити хештег #синійкит на своїй сторінці в соцмережі. Хештег нерідко супроводжується віршами; ось досить типові:

Синій будинок, що стоїть на хвилях

Синій кит, що пливе у хмарах

Забирай мене, кит, до себе

Я чекаю інструкцій. Я хочу грати.

Все почнеться після написання повідомлення, з гравцем, нібито, зв’язується «організатор» гри, переважно, з сторінки, яка не зареєстрована на справжні дані. Він пояснює правила:

нікому не говорити про цю гру;
завжди виконувати мої завдання, яким би воно не було;
за невиконання будьякого завдання ти вибуваєш з гри назавжди і тебе чекають погані наслідки.
Також куратор видає завдання; їх, швидше за все, 50по одному на день (ймовірно, це посилання до книги «50 днів до мого самогубства»).

Як повідомляє «Медуза», існує типовий список завдань, його (текстом і картинкою) надіслали відразу кілька гравців і бажаючих грати в «Синього кита» користувачів «ВКонтакті».

Завдання пов’язані з заподіянням фізичної шкоди собіна руці лезом вирізати f57»), китаминамалювати кита на листочку») і страхомцілий день дивитися страшні відео»).

Для виконання деяких завдань гравець повинен забратися на дах висоток. Завдання після 29-го по 49е такі: «кожного дня о 4:20 прокидатися, дивитися відео, слухати музику, і кожен день робити по одному порізу на руці, розмовляючи з китом».

50-те завданнясамогубство.

Бувають нетипові завдання, наприклад, деяким користувачам «куратори» пропонують перебігти дорогу перед автомобілем і зняти це на відео (такий вид розваги отримав серед підлітків назва «біжи або помри»).

Якщо користувач вирішує покинути гру, «куратор» обіцяє прийти до нього додому і вбити його батьків. Як пишуть користувачі іміджборда «Двач», щоб довідатися адресу, «куратор» відправляє користувачу посилання на сервіс, фіксуючі геодані або ipадресу.

Один хлопець розповів, що однокласник його молодшого брата, який брав участь у «Синьому киті», не наважувався покинути гру саме з таких загрозобидва навчаються в сьомому класі однієї з кримських шкіл.

Так чи небезпечний «Синій кит», як його малюють


Чи може «Синій кит» довести до суїциду
На тлі масової істерії, яка тільки підкріплюється повідомлення про нові інциденти з підлітками, страх перед «Синім китом», багатьом здається цілком виправданим. Тим не менш, деякі психологи вважають, що «Синій кит» – це лише частина міської легенди, не більше, і не впливає на кількість підліткових самогубств.

«Страшні історії про те, що гра «Синій кит» підштовхує до самогубства, являють собою класичну міську легенду, при цьому існує явище остенсії, при якому людина втілює в життя фольклорний сюжет, наприклад, хтось, наслухавшись історій про гру «Синій кит», може створити відповідну сторінку», — говориться в коментарі «Медузи», який підготували фахівці дослідницької групи «Моніторинг актуального фольклору» Інституту суспільних наук при РАНХиГС Олександра Архіпова, Марія Волкова і Ганна Кирзюк.

Провідний науковий співробітник Інституту етнології і антропології РАН, доктор історичних наук Дмитро Громов також вважає, що історії про таку гру — це різновид легенди.

«Епідемії чуток (в тому числі, побудованих за типом міських легенд) ґрунтуються на фобіях, існуючих в суспільстві. Тут може підключатися часто зустрічається у підлітків інтерес до тематики суїциду. Але треба розуміти, що молоді люди, які цікавляться суїцидом, у переважній більшості випадків до нього зовсім не прагнуть. Для підліткової свідомості це щось на зразок страшилок про «Чорну руку» або «Сині фіранки», така екстремальна межа, підходячи до якої, можна полоскотати собі нерви, а потім обговорити це в колі однолітків. Для підлітків така діяльністьчастина процесу освоєння світу», — сказав Громов.

Стаття написана в інформуючих цілях, всім хто хоче в неї грати краще пограйте у шахмати. І не ведіться на провокації.

Не рекомендуюНічого новогоТак собіЦікавоДуже корисно (2 голосів, Рейтинг: 4,50 з 5)
Loading...