Психологія людини: як дізнатись, що людина обманює

Люди обманюють з різних причин: одніщоб уникнути покарання, іншіщоб не засмучувати свого співрозмовника сумною правдою, треті хочуть прикрасити дійсність і підняти самооцінку. Ще хтось бреше, щоб викликати до себе співчуття і отримати вигоду.

Таким чином, брехняце засіб маніпуляції. Деякі люди обманюють просто тому, що не обманювати вони не можуть, і цепатологічні брехуни. Психологи стверджують, що за 10 хвилин розмови майже кожна сучасна людина скаже не правду як мінімум тричі.

Та обманюють люди теж порізному. Брехню одних видно відразу. Інші ж навчилися обманювати так, що їхня творчість легко сприймається за правду. Як кажуть, комар носа не підточить. Вони дивляться прямо в очі співрозмовнику і брешуть настільки переконливо, що, схоже, і самі починають вірити в те, що понавигадували. «Бреше і не червоніє», або «Бреше, як по воді бреде. », — кажуть про таких.

Брехуни сприймаються як щось неприємне. Адже, обманюючи, вони ставлять співрозмовника, який їм вірить, в дурне становище: «Йому макарони на вуха вішають, а він і вуха розвісив».

Кожна людина зацікавлена в тому, щоб навчитися розпізнавати брехунів. Адже, повіривши їм, легко не тільки опинитися в принизливому положенні, але і нашкодити своїй кар’єрі, зіпсувати особисті відносини або прийняти рішення, яке негативно позначиться на долі.

ЯК ЦЕ БУЛО РАНІШЕ
Що таке брехня, які її моральнопсихологічні аспектиці питання цікавили ще античних філософів, зокрема Арістотеля і Платона, які вже в той час розробляли рекомендації по розпізнаванню брехні і заходи, що перешкоджають її поширенню. Вони помітили, що душевні переживання людини відбиваються на його тілесному стані. Це спостереження стало використовуватися, коли потрібно було з’ясувати, бреше людина чи ні.

Наприклад, у Стародавній Індії під час допитів підозрюваний перед кожною відповіддю на питання повинен був бити в гонг. Вважалося, що людина, яка збирається збрехати, забариться з відповіддю, що призведе до збою в ударах. І це буде свідчити про те, що відповіді довіряти не варто.

У деяких південноафриканських племенах придумали свій метод визначення брехунів. Всі підозрювані сідали в коло, а вождь племені обходив їх і обнюхував кожного по черзі. Чий запах поту був сильніший, той і звинувачувався в обмані. Адже, як відомо, на злодієві шапка горить: раз нервуєшся і потієш, значить, тобі є що приховувати.

Стародавні китайці помітили, що від хвилювання у людини пересихає в горлі. Це відбувається тому, що перестає виділятися слина. В якості детектора брехні пропонувалася суха рисова мука, яку підозрювані повинні були добре прожувати. Той, хто не міг цього зробити через відсутність слюни, засуджувався за приховування правди.

Бреше людина чи ні, визначали і по частоті його пульсу. Такий метод практикувався на Близькому Сході, зокрема при спробі визначити подружню невірність і встановити ім’я коханця. Один чоловік тримав руку на пульсі підозрюваної, а інший перераховував імена ймовірних коханців. Передбачалося, що при «правильному» імені зза сильного емоційного напруження пульс жінки істотно почастішає, що її і видасть.

У Стародавній Спарті в обмані звинувачували хлопчиків, які готувалися стати воїнами, якщо вони блідли, відповідаючи на запитання, чи страшно їм. Питання ставилося в той час, коли вони стояли на краю скелі. Зблідзначить збрехав і не гідний бути воїном.

Брехунами називалися і ті, у кого при відповіді на одне з питань починали тремтіти руки.

З розвитком техніки методи виявлення брехунів стали більш цивілізованими. З’явилися різні детектори брехні, реєструючі серцевосудинну активність, параметри дихання та інші фізіологічні параметри. Ці дані потім оброблялися, і робився висновокбреше людина чи ні. Вперше на практиці такий прилад застосував відомий криміналіст Чезаре Ломброзо в 1881 р. Прилад називався гідросфигмографвін фіксував зміну кров’яного тиску підозрюваного під час його відповідей на запитання.

З цією ж метою створювалися і створюються всілякі сироватки правди і еліксири істини, до складу яких входять розв’язувальні мови психоактивні речовини.
obman
У ТЕБЕ НА ОБЛИЧЧІ НАПИСАНО, ЩО ТИ БРЕШЕШ
Щоб дізнатися, бреше людина чи говорить правду, зараз також використовують детектори брехні, однак на їх застосування потрібно отримати згоду підозрюваного. Зрозуміло, що в повсякденному житті ніхто з нас не може скористатися таким приладом.

Зате нам знадобиться висновок про те, що душевні переживання відбиваються на поведінці людини: змінюється його міміка, жести, голос, погляд. А значить, проявивши спостережливість, ми зможемо самостійно розпізнати брехню.

На допомогу намбезліч популярних книг, написаних психологами, які розповідають, як треба тлумачити той чи інший жест, щоб не дати обвести себе навколо пальця.

Американський психолог Пол Екман знає про брехню. «Обмани мене, якщо зможеш», — говорить він у своїй книзі «Психологія брехні». Він докладно розповідає, з яких мікрожестів і мікровиражень можна визначити, що людина бреше. Його висновки ґрунтуються на особистих спостереженнях. Наприклад, він багато разів переглядав відео з жінкою, яка запевняла, що більше ніколи не повторить спробу суїциду. Їй повірили, але вона зробила це знову, і її вже не врятували. Пол Екман хотів розгледіти в її поведінці найменші ознаки фальші, залишилися непоміченими, щоб не упустити їх при роботі з іншими пацієнтами, схильними до суїциду. І йому це вдалося.

«Впізнай брехуна по виразу обличчя» — так називається ще одна його книга.

Заслуговує уваги і книга Марії Малишкіної «Як розпізнати брехуна з мови жестів. Практичне керівництво для тих, хто не хоче бути обдуреним». Людина, яка оволодіє прийомами невербальної комунікації, вивчить мову тіла, міміки і жестів, зможе вгадувати думки і наміри співрозмовника, розуміти, про що той думає насправді, бреше чи каже правду. А значить, зростуть його шанси на те, щоб вплинути на ситуацію, пише автор.

Розпізнати брехню буде простіше, якщо прочитати ще одну книгу, автори якоїавстралійський письменник Алан Піз і його дружина Барбара. Книга називається «Мова рухів тіла. Як читати думки оточуючих за їх жестів».

ДЕЯКІ ОЗНАКИ БРЕХУНА
Стверджувати, що людина вас обманює можна тільки якщо ви спостерігаєте відразу кілька ознак, а не якийсь окремий.

Отже, людина бреше, якщо:

різко нахиляє голову,
стоїть нерухомо,
ненавмисно доторкається до якоїнебудь частини тіла,
доторкається до рота або прикриває його рукою,
йому стає важко говорити,
або він занадто багато говорить,
часто вказують на щонебудь.
Коли людина обманює, вона намагається майже не жестикулювати, і часто абстрагується від співрозмовника, ховаючись за столом або комп’ютером.
brehun
СЛОВА, СЛОВА, ЗНОВУ СЛОВА
Правда, деякі американські і англійські психологи, що досліджують тему, можна по жестам і міміці визначити брехуна, зробили висновок, що універсальна мова тілаце міф. Немає загальних ознак, які незмінно виникають у всіх людей, що говорять неправду. Хтось, коли бреше, дивиться прямо в очі, а хтось відводить погляд, одні червоніють, інші бліднуть, треті хіхікають, а четверті смикають себе за вухо. Таким чином, не можна говорити про якийсь універсальний спосіб,  який допомагає вивести брехуна начисту воду“. Важливо звертати увагу на сукупність ознак, в тому числі і на те, що і як людина говорить.

Їх дослідження зацікавили співробітників спецслужб, які проводять вибіркову перевірку пасажирів, забезпечення безпеки авіаперельотів. Ці співробітники пройшли спеціальні курси, де вивчали тілесну психологію і для виявлення брехунів орієнтувалися виключно на мову тіла, передусім звертаючи увагу на підозрілі ознаки, що видають хвилювання: знервованість, метушливість або, навпаки, незворушність або душевний підйом. Однак психологи рекомендували їм звернути увагу ще й на те, якщо люди говорять, як змінюється їх поведінка при відповіді на питання, і пошукати слабке місце тут. Образно кажучи, знайти і вийняти з побудови такої цеглини, без якої завалиться вся будівля.

Отже, ці психологи радять:

ЗАДАВАТИ ПРЯМІ ПИТАННЯ
Наприклад, «Ти дійсно добирався дві години?», або «Яка мета твоєї поїздкиі т. п. Якщо людині є що приховувати, вона не відповість на таке питання відразу. Вона задасть зустрічне запитання, щоб перевести розмову в інше русло, перепитає чи промовчить, зробивши вигляд, що не чує. Адже йому треба виграти час, щоб придумати відповідну відповідь.

СТАВИТИ НЕСПОДІВАНІ ПИТАННЯ
Якщо ми підозрюємо співрозмовника у брехні, несподіване для нього питання допоможе нам зрозуміти, чи це так. Наприклад, таким питанням можна повернути його до початку розповіді, коли він, швидше за все, вже забув, що він там наговорив. Мета несподіваного запитаннязаплутати ймовірного брехуна і збити його з «легенди».

УТОЧНЮВАТИ ДРІБНІ ДЕТАЛІ
Саме на них трапляються люди, які брешуть. Свій обман в подробицях продумують лише досвідчені брехуни, яким є що втрачати. Але різні дрібні обманщики не дають собі багато часу зробити обман абсолютно достовірним і не піклуються про деталі.

Виявивши, що нас обманюють, не варто відразу ж ставити ошуканця на місце. Зрозуміло, він почне викручуватися і придумає в своє виправдання щось новеньке.

Дамо йому можливість розговоритися, адже, натхнений тим, що йому вірять, він втратить обережність і наговорить ще «з три короби». А ми зможемо остаточно переконатися, що перед нами людина, яка бреше свідомо і якій довіряти не можна.

Цікаво, що брехунів швидше виявляють ті люди, які і самі люблять прибрехати. Очевидно, тому, що вони теж вдаються до подібних прийомів. Ну що ж: «Рибак рибака бачить здалеку».

Не рекомендуюНічого новогоТак собіЦікавоДуже корисно (1 голосів, Рейтинг: 5,00 з 5)
Loading...