Як вивчити табличку множення

У цій статті ми підкажемо найбільш ефективні, найбільш дієві методи її запам’ятовуванню. Вивчити таблицю множення за 5 хвилин не вийти, але прискорити процес запам’ятовування можна!

Всі дорослі рано чи пізно стикаються з тим, що їхній дитині потрібна допомога у вивченні таблиці множення. У сучасному світі на сторінках інтернету є величезна кількість інформації, яка допомагає дітям з легкістю запам’ятати Піфагорову таблицю. Ще безліч ігор, пісень і віршів, аудіо та відео, програми, різні картки і т. д. Але ефективними у процесі вивчення є далеко не всі представлені способи. Щоб швидко і легко допомогти учневі засвоїти таблицю множення і підібрати для цього найбільш ефективний метод, потрібен індивідуальний підхід до кожної дитини. Ця стаття описує основні способи вивчення таблиці Піфагора. Вона допоможе вибрати для вашого школяра найкращий варіант засвоєння таблиці множення.

Дуже важливий момент! Для початку необхідно пояснити дітям у чому полягає принцип дії множення чисел. Починаючи вивчати таблицю множення, учні вже знайомі з основними математичними діями. Вони вміють складати і віднімати різні числа. І ці навички допоможуть вам пояснити школяреві основну суть множення. Наприклад: 3 помножити на 2 позначає те, що число 2 треба скласти 3 рази і вийде 2+2+2, а це дуже просто порахувати. Діти повинні добре засвоїти, щоб згодом не стикатися з труднощами у вивченні таблиці множення і нерозумінням її. Вам необхідно роз’яснити дитині, як влаштована таблиця множення. Потрібно сказати щось типу: «візьмемо число з лівого стовпчика, яке потрібно помножити на число, розташоване у верхньому рядку над таблицею. Відповідь шукаємо на перетині стовпчика і рядка. Наприклад: шістьма трійкам рівно вісімнадцять (6*3=18).

Порада батькам. Займайтеся з дитиною в той час, коли і він, і ви готові до занять. Якщо у вас є більш нагальні справи, або малюк голодний, стомлений, то засвоєння матеріалу буде проходити з меншою результативністю, ніж ви розраховували. Виділіть півгодини і постарайтеся прибрати відволікаючі моменти. Наснага і енергія потрібні і батькам, і дитині. Вимкніть телефон, телевізор, комп’ютер, сядьте удвох за стіл і здолайте ці числа.

Гра в таблицю множення
Елементи гри дуже важливі для дітей в процесі навчання. Вивчаючи таблицю множення, не можна упускати цей важливий момент. Ігрові прийоми допоможуть зацікавити дитину арифметичними діями, щоб зрозуміти завдання і розібратися в принципі вивчення. Не дарма головне правило запам’ятовування звучить так: «Цікаве запам’ятовується швидше і краще!». Ви будете вже на половині шляху, якщо зумієте зацікавити дитину множенням.

Гра у картки є найбільш популярною і ефективною в процесі вивчення таблиці Піфагора на перших етапах. У цій статті ви можете докладніше ознайомитися з цією грою під назвою «картки для запам’ятовування таблиці множення», а також роздрукувати підготовлені картки з відповідями та прикладами.

Принцип ігрової таблиці множення заснований на тому, що діти витягають із стосу вподобані картки, на кожній з яких написано приклад множення немає відповіді. Наприклад: 5*5=? або 4*6=? і т. д. В тому випадку, якщо дитина відповідає правильно, картка «залишає гру», але коли учень помиляється – картка відправляється назад в стопку і згодом її знову можна буде витягнути і відповісти повторно.

Природно, така гра триває до того моменту, поки всі картки не будуть витягнуті, а значить діти повинні будуть дати вірну відповідь на всі запропоновані приклади множення. На тому етапі, коли стопка закінчується, в ній залишаються картки з найбільш складними прикладами, на які раніше було дано неправильну відповідь. Таким чином, дитина бачить і повторює їх неодноразово, що сприяє кращому запам’ятовуванню прикладів, особливо при азартному відношенні до ігрового процесу.

Інакше така гра називається «Тренажер таблиці множення». Залежно від засвоєного матеріалу, весь процес гри можна розділити на кілька етапів. Наприклад, «урок» можна почати, вибравши картки з прикладами множення тільки на одне число, а потім поступово додавати до них більш складні. У представленої гри безліч варіантів і в цьому можна переконатися самостійно. Все залежить від вашої фантазії, варто тільки спробувати!

Внести ігрові елементи в процес засвоєння таблиці множення можна всілякими способами, наприклад – скориставшись іграми в інтернеті, різними програмами і т. д. Однак, з точки зору фахівців, така гра, як «картки для запам’ятовування таблиці множення» – найбільш ефективна і досить простий варіант вивчення таблиці Піфагора.

Таблиця множення не піддається? Беремо її штурмом!

Пробігти очима представлені нижче способи вивчення таблиці множення корисно не тільки тим батькам, які тільки-тільки починають навчати своїх дітей першим навичкам множення, але і тим, у кого вже опускаються руки.

В першу чергу необхідно роз’яснити учневі найпростіші приклади з таблиці множення, ті, які він без усяких затруднень самостійно вирішить. Кожна дитина може відчувати страх бачачи таблицю множення, представлену величезною сіткою 10 на 10 квадратів з безліччю чисел. Завдання батьків полягає в тому, щоб дати відчути дитині, що все досить просто і легко, і знаючи елементарні арифметичні приклади він сам може множити деякі числа без особливих труднощів.

Найлегше множити на «1». Завжди виходить число, помножене спочатку. Наприклад, 3*1=3, 5*1=5, 7*1=7, і так до нескінченності.
Дуже просто помножити будь-яке число на «10», достатньо дописати до нього «0». Наприклад, 4*10=40, 9*10=90 і т. д.
Освоївши таблицю множення на «1» і «10», учень зрозуміє, що крайні стовпчики таблиці множення він знає досить добре. Якщо описані вище етапи вивчення таблиці Піфагора зайняли тривалий час і дитина втомилася, то вивчення решти краще залишити до наступного разу. Але якщо учень зацікавився і сповнений бажання і сил продовжити вивчення, то приступаємо до наступного етапу.

Множимо на «2». Діти зазвичай легко засвоюють і запам’ятовують такі приклади, так як помножити на «2» рівнозначно тому, що скласти два однакових числа, а це досить просто. На той момент, коли ви навчаєте малюка таблиці Піфагора, він напевно вже з легкістю складає різні числа. Тому вивчити множення на «2» йому буде дуже просто.
Полегшуємо роботу! Навчившись подвоювати числа (множення на два), не важко почати множити на чотири. Просто замість множення відразу на чотири – можна подвоїти число два рази. Для прикладу розв’яжемо такий приклад – 6х4. Спочатку подвоїмо 6 і отримаємо 12. Подвоїмо 12 — це 24. Відповідно, 6х4=24. Доведіть цю дію до автоматизму.
Міняємо місцями множники. Одне з основних правил множення – це змінний закон чи інакше, комутативний, а звучить він так: «Від перестановки множників місцями, сума не змінюється». Він, як правило, зрозумілий кожному дорослому, але пояснити його дітям не дуже просто. Є такі приклади, які набагато простіше помножити помінявши місцями множники, наприклад, 3*8=24 і це рівнозначно 8*3=24. Природно, кожен учень повинен це добре засвоїти. Потрібно показати і пояснити дітям, чому другий стовпчик і другий рядок таблиці множення містять однакові числа, і точно так само третій стовпчик та третій рядок і т. д. Звідси, освоївши множення на «2» дитина буде знати множення числа на два, просто помінявши їх місцями, таким чином, процес вивчення стає значно легше.
Можна зробити висновок, що скориставшись вищеописаними способами вивчення таблиці Піфагора, ви допоможете учневі легко і швидко запам’ятати її основні значення. Дайте зрозуміти своїм дітям, що не настільки велика і складна таблиця множення!

Посилена робота над таблицею множення

Коли ваша дитина вже досить добре освоїла найпростіші приклади таблиці множення, слід переходити до найбільш складних чисел. На цьому етапі дуже важливо скористатися ігровою формою навчання і різними додатковими прийомами для кращого запам’ятовування. Це асоціації, перевірочні завдання, дроблення на частини, застосування на практиці. Більшість із прикладів пригодиться вивчити напам’ять і повторювати величезну кількість раз для того, щоб згодом дитина без зусиль могла називати різні значення таблиці множення по пам’яті. Не варто намагатися змусити її вивчити все відразу. Освоювати найкраще по черзі, починаючи з множення чисел на «3», «4», поступово переходячи до більш складних прикладів.

Є педагоги, які вибирають спосіб вивчення таблиці множення, починаючи зі складних чисел, поступово переходячи до простих. Фахівці вважають, що не слід так чинити, щоб уникнути стресу в учня, якому складно буде це зрозуміти і запам’ятати. Адже множачи 2 на 2, діти з легкістю можуть перевірити правильність відповіді навіть на пальцях і зрозуміти звідки в таблиці взялося число 4. А якщо, наприклад, попросити дитину помножити 6 на 7, і пояснити, що значення варто просто вивчити – він не зможе перевірити свої знання на практиці. Це значно погіршить запам’ятовування таблиці Піфагора.

Квадрати чисел – ще один помічник

Добуток числа на самого себе називають «квадрат числа». В таблиці множення налічується 10 квадратів. Їх необхідно запам’ятати. Легко запам’ятовуються квадрати, які знаходяться до прикладу 6*6=36, а також наступні три квадрата, як правило, не викликають особливих труднощів у школярів.

Розглянемо докладніше таблицю множення на числа від 3 до 9.

Множення на «3». На цьому етапі вивчення дитина може зіткнутися з першими труднощами. Бувають такі ситуації, що учневі важко запам’ятати ті чи інші значення. У такому випадку найкращий спосіб навчання – скористатися картками. Якщо це не допоможе, і у дитини гуманітарні здібності, можна вивчити з ним спеціальні короткі віршики, які також представлені в цій статті (нижче), для кращого засвоєння таблиці Піфагора.

Множення на «4». У цьому випадку також можна скористатися віршиками або картками. Завдання дорослих – дати зрозуміти своїй дитині, що множення чисел на «4» являє собою теж, що і множення на два і ще раз на два. У цій статті ми описуємо не тільки ці, а й багато інших закономірностей арифметики, корисні для швидкого і гарного розвитку рахунку.
Множення на «5».Зазвичай вивчення цього етапу проходить досить просто і швидко. Дитині відразу ясно, що будь-яке значення такого множення розташовуються через п’ять один від одного, а також закінчуються на п’ять або нуль. Наприклад, парні числа, помножені на п’ять, закінчуються на нуль, а на п’ять – завжди закінчуються непарні числа.
Полегшуємо роботу! Пам’ятайте, що один і той же результат множення іноді дається різними шляхами, наприклад 4х5=20 і 5х4=20. Тобто завдання 3х7 або 7х3 — це одне і те ж.
Множення на«6», «7», «8», «9». Для вивчення більш складних прикладів множення існує певна особливість. Маленькому учневі насправді залишається освоїти від них зовсім трохи (якщо він добре вивчив таблицю множення до п’яти, а також квадрати). На представленій таблиці це виразно можна побачити. Зелені осередки – це те, що дитина вже вивчила.
Таким чином, інші клітинки в таблиці містять 6 творів. На них потрібно звернути особливу увагу, так як це найбільш важкі приклади множення: 6×7=42; 6×8=48; 6×9=54; 7 x 8=56; 7×9=63; 8×9=72.

Грунтуючись на практиці, саме з такими виразами найбільш часто виникають труднощі не лише у дітей, але і у дорослих. Щоб краще запам’ятати ці приклади, краще всього скористатися грою картки. Це допоможе довести до автоматизму всі відповіді. Більш ефективним буде скористатися дванадцятьма картками з можливістю зміни множників місцями.

На цьому етапі основне навчання таблиці множення завершується. Таким чином, за кілька уроків її можна з легкістю вивчити.

Альтернативні способи вивчення таблиці множення
Зрозуміло, ніхто не може однозначно відповісти, який спосіб “боротьби” з таблицею Піфагора буде найбільш правильним у процесі вивчення навчання. Всі діти індивідуальні, тому потрібний особливий підхід до кожного учня. Необхідно постаратися вибрати найбільш ефективний і простий спосіб вивчення таблиці для дитини. Можна спробувати використовувати декілька методів у навчанні школяра. Таким чином легше та швидше зрозуміти, який спосіб вивчення таблиці Піфагора більше підходить дитині. Розглянемо детальніше декілька методів:

Практичний приклад. Якщо показати на практиці той чи інший твір з таблиці множення, запам’ятати його буде набагато легше. Наприклад, у дитини можна запитати, скільки лапок у трьох кішок, відповідь очевидна – це 12, тобто 3*4=12. Подібні приклади можна підібрати з урахуванням статі дитини і її захоплень.
Як вивчити складні приклади? Зазвичай для дітей одні приклади з таблиці Піфагора запам’ятовуються легко, а інші дуже важко. Тому треба часто тренуватись з дитиною на освоєння складних прикладів, щоб вона могла чітко їх вивчити.
Підкорюємо 11. При необхідності множення 11 на будь-яку цифру від 1 до 9 – просто повторіть цю другу цифру. 2х11=22. Дві двійки. 5х11=55. Подвійна п’ятірка. Питання містить у собі відповідь.
Ще один секрет числа 11. Якщо математика не представляє проблеми для вашої дитини, ознайомтеся з нею і таку цікаву тонкість одинадцяти і довільного двозначного числа. Ось ця техніка. Береться число, яке потрібно помножити на 11 і роз’єднується на декілька окремих цифр. Наприклад, у прикладі 11х23 ми ділимо 23 на цифри (2, а також 3), складаємо їх (отримуємо 5), а результат підставляємо в середину між двійкою і трійкою. Тобто, отримуємо 253. Перевірте на калькуляторі, якщо не вірите! 11х23 дійсно одне 253. Така хитра схема множення на 11 підійде для будь-якого двозначного числа.
Вчимо таблицю множення на пальцях рук. В таблиці множення є приклади, які з легкістю можна порахувати, скориставшись власними пальцями. Це відноситься не лише до найпростіших множникам, але й до досить складних чисел. Наприклад, при множенні на «9» необхідно розташувати руки поруч одина з одною долонями вниз, випрямивши при цьому пальці. Щоб помножити будь-яке число «9», потрібно тільки загнути палець, який відповідає номеру потрібного числа, починаючи відлік з лівого боку. Кількість пальців до зігнутого пальчика – це десятки, а після нього – одиниці потрібної відповіді. Як правило, на пальчиках можна множити абсолютно всю таблицю.

Рима при вивченні таблиці множення

Розглянемо ще один з методів успішного запам’ятовування таблиці Піфагора. Це використання віршів, рими. Коли дитині складно запам’ятати те або інше значення таблиці звичайним числом, то варто звернути увагу на представлений метод. Більшість дітей набагато простіше заучують вірші, ніж звичайні «сухі» цифри. В інтернеті можна знайти безліч таблиць множення у віршах, як маленьких, так і великих.
Рими рекомендується використовувати в досить складних прикладах, наприклад, з такими множниками як «7» і «8».

Батьки, пам’ятайте!
Починайте вивчення множення тим методом, яким користуються вчителі в школі. Якщо ви володієте іншим способом, спочатку використовуйте варіант, який застосовується на уроках, тим більше – якщо він дає результат. Якщо ні, користуйтеся своїм методом.
Не слід.користуватися грошовими чи матеріальними заохоченнями, — це швидше розвине тягу до грошей, а не до знань. Нагороди «великого калібру» краще притримати до екзаменів або тестів. Правильні рішення в умовах екзамену (під тиском) — тільки за такий результат можна нагороджувати.
Хваліть за успіхи. Робіть перерви між вправами. Давайте невеликий відпочинок. Коли ви щиро радієте досягнень учня, у нього з’являється бажання завоювати визнання у подальшому. Озвучуйте успіхи в заняттях, не радійте мовчки.
Якщо заняття проходять не так швидко як планувалося – розслабтеся. Негатив у думках і емоціях може зупинити заняття. Поганий емоційний стан зведе нанівець усі успіхи. Стимулюйте дитину до праці.
Робіть перерви. Якою би розумною не була дитина, вона не може займатися 2-3 години поспіль. Якщо відчуваєте, що увага розсіюється, учень відволікається, зробіть паузу. Вам вона теж стане в нагоді. Після відпочинку побіжно повторіть те, що вже пройшли.
Освоєння великих обсягів цифрової інформації дуже швидко викликає нерозуміння і розчарування в методі. Необхідно працювати поступово, цим ви полегшите освоєння навчальних матеріалів. При необхідності опрацьовуйте один приклад за кілька днів – поки дитина не розбереться.
Слова «дурна», «лінива» — табу при навчанні. Використання їх шкодить процесу. Терпіння і плановий підхід до навчання обов’язково принесуть ефект.

Не рекомендуюНічого новогоТак собіЦікавоДуже корисно (1 голосів, Рейтинг: 5,00 з 5)
Loading...